Szablony stron www

GRX.PL to sklep internetowy oferujący:

Tanie i darmowe szablony stron internetowych

  • - Szaty graficzne dla każdej strony www

Wstęp Strona główna. Czym się wyróżniamy?

Szablon według tagu

Jak używać szablonów www?

Co to jest "Szablon WWW"?

Szablon strony internetowej (tzw. "skórka") to projekt graficzny witryny "złożony" w kodzie HTML/CSS. Innymi słowy, w skrócie, szablon strony WWW to szkielet strony, który wystarczy wypełnić treścią, aby otrzymać kompletną witrynę internetową.

Jak z szablonu stworzyć stronę internetową?

Każda strona www składa się z mniejszej lub większej liczby działów (podstron). Jednym z działów jest strona główna, która ładuje się jako pierwsza po wpisaniu adresu strony internetowej. Pozostałe działy są po prostu dodatkowymi stronami, podłączonymi ("zlinkowanymi") ze stroną główną i ze sobą nawzajem.

Stworzenie strony internetowej na podstawie szablonu html wymaga niewielkiej znajomości języka programowania stron internetowych - HTML. Bardzo dobry kurs tego języka od podstaw, znajduje się pod adresem webmaster.helion.pl - polecamy!

Aby stworzyć stronę istniejącą w Internecie, potrzebne są nam: szablon strony (szata graficzna), nazwa strony, treść na stronę główną i do poszczególnych działów, a także konto na serwerze, na którym będzie umieszczona strona internetowa (czyli pliki na nią się składające) oraz adres internetowy (domena lub subdomena) prowadzący do tego konta.

Na przykładzie - jak stworzyć stronę www z szablonu?

Załóżmy że chcemy stworzyć na podstawie szablonu stronę restauracji "Supersmak" w Jeleniej Górze. Na stronie ma się znaleźć informacja powitalna (którą zamieścimy na stronie głównej), menu, galeria zdjęć, oraz informacje kontaktowe. Razem cztery podstrony.

Każda podstrona to po prostu dodatkowy plik html szablonu, ale o innej nazwie. Plik o nazwie "index.html" jest domyślnym plikiem wczytywanym po wpisaniu adresu strony internetowej - w nim więc będzie treść strony głównej. Ten sam plik możemy powielić jeszcze trzy razy, zmieniając nazwy nowych plików na "menu.html", "galeria.html" oraz "kontakt.html".
Następnie każdy z tych plików trzeba osobno otworzyć w edytorze tekstu (najlepiej w zwykłym notatniku) i uzupełnić w każdym z nich następujące części: tytuł, krótki opis, słowa kluczowe, menu strony i treść danego działu. Po kolei:

Tytuł podstrony znajdziemy i zmienimy poniędzy fragmentem <title> a </title>, na górze kodu podstrony. Na przykład dla strony głównej ustawimy tu "Restauracja Supersmak w Jeleniej Górze", a dla podstrony z galerią zdjęć (czyli w pliku "galeria.html") - ustawimy na przykład "Galeria zdjęć naszej restauracji".

Krótki opis podstrony można ustawić tam, gdzie mamy fragment "<meta name="description" content=...". Między cudzysłowami za słowem "content" - wpisujemy nasz krótki (do około 200 znaków) opis podstrony. Przykładowo, dla podstrony głównej (plik "index.html") - "Restauracja Supersmak zaprasza na doskonałe i wyborne obiady w Jeleniej Górze", a dla podstrony "galeria.html" - "Galeria zdjęć w restauracji Supersmak, fotografie naszych gości".

Podobnie ustawiamy dla każdej podstrony słowa kluczowe - tam gdzie jest fragment kodu "<meta name="keywords" content=...", między cudzysłowami za słowem "content" - wymieniamy po przecinku słowa kluczowe strony. Dla strony głównej będzie to np. "restauracja, supersmak, jelenia góra, obiady, kolacje", a dla pliku "galeria.html" - "zdjęcia, galeria, fotografie" itp.

Nieco trudniejsza jest zmiana menu naszej strony www - na każdej podstronie trzeba zlokalizować menu strony, i zmienić jego kod tak, żeby poszczególne pozycje linkowały do poszczególnych podstron (plików html) i miały odpowiednie nazwy.
Kod zawierający menu strony trzeba odnaleźć samemu (ponieważ każdy szablon ma inną strukturę kodu), najlepiej porównując wygląd strony w przeglądarce i kod strony.
Menu strony składa się m.in. z kilku linków, które mają postać podobną do następującej "<a href="TU_NAZWA_PLIKU" ... >TU_NAZWA_DZIAŁU</a>". Dla każdej z tych pozycji zawartość opisaną w przykładzie jako TU_NAZWA_PLIKU zamieniamy na nazwę pliku (np dla strony głównej - index.html, dla strony z galerią zdjęć - galeria.html), a zawartość opisaną jako TU_NAZWA_DZIAŁU - zamieniamy na nazwę danego działu (odpowiednio: "Strona główna" i "Galeria"). Kod niepotrzebne (nadwyżkowych) pozycji menu usuwamy z kodu strony.

Pozostała treść każdej z podstron. Także i tutaj lokalizacja kodu w którym wyświetla się treść, zależy od danego szablonu, i trzeba go poszukać na własną rękę. Po odnalezieniu - w tym miejscu wpisujemy zawartość danego działu - dla strony głównej będzie to tekst powitania, dla menu - pozycje menu, dla galerii - zdjęcia. Zarówno do wpisywania i formatowania tekstu, jak i do wklejania obrazków - potrzebna jest znajomość języka HTML - dlatego jeszcze raz odsyłamy do w/w kursu on-line.

Po realizacji tego punktu - strona jest gotowa! Można ją wgrać na konto na serwerze i podziwiać w Internecie.

W razie jakichkolwiek pytań lub/i problemów - służymy pomocą. Zapraszamy do kontaktu w dziale "Kontakt".

Powodzenia!